Softtop
Kan bruges på fasttrack, fiberbane eller ovenpå nedspringsmåtte for ekstra blødhed.
Softtoppen leveres delvis samlet.
Softtop - blød og sikker landingsmåtte
Softtop er udviklet til at give en ekstra blød og tryg landingsflade ved træning og indøvelse af nye spring. Den unikke opbygning med top af strækstof og bund af skridsikker presenning gør Softtop til et sikkert valg for både børn, juniorer og voksne.
Måtten giver følelsen af at lande i en springgrav og er ideel som supplement til fasttrack eller fiberbane. Softtoppen bruges ofte ved indøvelse af nye spring, som forlæns salto, baglæns salto og full start - og hvor gymnasten har brug for ekstra tryghed under læringen.
Softtoppen leveres delvis samlet.
Anvendelse og fleksibilitet
Softtop kan anvendes på mange forskellige måder - enten direkte på fasttrack, fiberbane eller ovenpå en nedspringsmåtte. Den er blødere end traditionelle nedspringsmåtter, hvilket gør den særligt velegnet til træning af springteknik, motorisk leg og øvelser med fokus på tryghed.
Til de mindste gymnaster fungerer Softtop som en perfekt tumlemåtte. Den bløde overflade og stabile bund gør det sjovt og sikkert for børn at lege, rulle, hoppe og udforske bevægelse. Det gør Softtoppen oplagt til børnegymnastik, motorikbaner og tumleområder, hvor både sikkerhed og bevægelsesglæde er i centrum.
De forskellige størrelser og farver gør det muligt at finde den løsning, der passer bedst til jeres træningsmiljø.
Konstruktion og materialer
-
Top i strækstof for optimal bevægelse og komfort
-
Skridsikker bund i presenning for stabilitet på gulv eller bane
-
Fyld af højkvalitets skum med perfekt balance mellem støtte og blødhed
-
Velcro på siderne for sammenkobling med andre redskaber
-
Leveres delvis samlet
Fordele ved Softtop
-
Giver en blød og tryg landingsflade
-
Ideel til indlæring af nye spring
-
Kan bruges ovenpå nedspringsmåtte eller direkte på bane
-
Også perfekt som tumlemåtte til børn
-
Skridsikker bund for høj sikkerhed
-
Fås i flere størrelser og farver
-
Let at flytte, kombinere og opbevare
Mål og farver
-
4015 - Blå/Rød 400x200x25 cm
-
4005 - Blå/Rød 300x200x25 cm
-
4033 - Blå/Rød 200x125x25 cm
-
40053 - Sort/Orange 300x200x25 cm
-
4005S - Sort/Grå 300x200x25 cm
Hvad bruges Softtop til?
Softtop bruges til at skabe en blød og tryg landingsflade ved træning på fasttrack, fiberbane eller ovenpå nedspringsmåtte. Den kan også bruges som tumlemåtte for børn.
Er Softtop egnet til børn?
Ja, den er ideel til børn, både som landingsmåtte og som blød tumlemåtte til leg og motoriske øvelser.
Hvordan adskiller Softtop sig fra en almindelig nedspringsmåtte?
Softtop er blødere og giver følelsen af at lande i en springgrav, hvilket gør den velegnet til træning, tryghedsøvelser og børneleg.
Hvordan leveres Softtoppen?
Softtop leveres delvis samlet og er klar til brug med minimal montering.
Kan Softtop bestilles i andre farver og mål?
Ja, Softtop kan fremstilles i individuelle farver og dimensioner efter ønske.
Anbefaling
Softtop anbefales til træningsmiljøer, foreninger, efterskoler og børnegymnastik, hvor gymnaster skal føle sig trygge ved indøvelse af nye spring. Den er også ideel til leg og tumleaktiviteter for børn, hvor bevægelse, sjov og sikkerhed går hånd i hånd.
